" Uygun fiyat kaliteli hizmet "

Tekirdağ Bölge Servisi
0282 283 55 56
Çorlu Bölge Servisi
0282 652 26 95
Çerkezköy Bölge Servisi
0282 717 42 23

Demirdoküm Kombi Montajı

Kullanma ve ısıtma suyu boru tesisatlarına su basılarak sızdırmazlık kontrolü yapılmalıdır. Montaj servisi kapalı devre ısıtma sistemine 1.5 bar çalışma basıncı ayarlanmasının nedeni cihaz ile tesisat arasındaki kot farkı ve kapalı devredeki kayıpların karşılanacağı ideal basınç olmasıdır.
 
Dış ortama montaj yapılan cihazlarda ve tesisat boru hatları, soğuk hava şartlarından korunmalıdır.
 
Verimliliği korumak, dolayısıyla t=20C kuralınına uymak için bütün giriş ve çıkış borularının mutlaka izole edilmesi gerekmektedir.
 
Kullanım suyu hattı 9 bar ile test edilir.
 
Uygun giriş suyu basıncı 6 bardır. Yüksek basınçlı yerlerde basınç düşürücü valf ile giriş suyu basıncı 6 bar'a ayarlanmalıdır. Daha yüksek giriş basıncı kullanılması durumunda kullanma suyu hattı üzerindeki elemanlar ve kullanıcı zarar görebilir.
 
(Örneğin: manyetik şalter, kullanım suyu eşanjörü ve ısı eianjörü gibi)
Kullanma suyu girişine şebekeden gelebilecek pislikler için 1/2" pislik tutucu takılmalıdır.
Aksi takdirde zamanla kullanım suyu hattı tıkanmaya başlar ve su basıncı düşer, pislik tutucu altına konulan vana ise pislik tutucunun periyodik kontrolleri ve temizliği sırasında servis kolaylığı sağlar.
 
Isıtma suyu tesisatı dönüşüne dar geçişli olmayan 3/4" çapında pislik tutucu takılmalıdır. Bu sayede kapalı devre üzerinde oluşabilecek çamurlaşma veya tortular cihaza girmeden engellenmiş olur.
 
Periyodik bakım zamanlarında veya arıza durumlarında temizlenmelidir. Pislik tutucu altındaki vana ise servis açısından hizmet süresini kısaltır.
 
Eski tip radyatörler üzerinde purjör bulunmaması su içinde eriyik olarak bulunan havanın genleşerek radyatörler içerisinde birikmesine sebep olur.
 
Hava biriken radyatörler su sirkülasyonuna engel olacağından bütün radyatörlerde purjör bulunmalıdır.
 
 Radyatör dönüş hatları üzerine ayarlı vana takılmalı, bu vanalar yardımı ile sistem direnci eşitlenerek pompanın sirkğlasyonu dengeli yapması sağlanmalıdır. Isıtma sistemlerinde tesisatın en üst noktasında da purjör bulunmalıdır.
 
Genişlği 1.60 metrenin üzerinde radyatör kullanılan yerlerde giriş ve çıkış bağlantıları çapraz yapılmalıdır. Aksi takdirde ısıtma suyu kısa yoldan devresini tamamlayarak radyatörün tüm yüzeyini dolaşmadan dönüş yapacaktır.
 
 Enerji kaybı ve müşteri şikayeti olmaması için çapraz bağlantı kuralına uyulmalıdır. Radyatörlere her zon için otomatik hava purjörü takılmalıdır.
 
Kapalı devre ısıtma sistemlerinde kullanılan tesisat malzemesi ve sistemin kullanım şartlarına göre zamanla tesisatta pislik oluşacaktır.
 
Sistemin boşaltılıp temizlenmesi ve kullanıcının acil durumlarda müdahale edebilmesi için ıslak zemine mutlaka 1/2" küresel vana bırakılmalıdır.
 
Beretta cihazlarının dış gövde kapaklarının yekpare olması nedeni ile dolap içerisinde çalışacak cihazların ileride kullanıcılarımıza engel omaması için cihaz ön kapağının kolay sökülebilir şekilde montaj edilmesine dikkat edilmelidir.
 
Kombi montaj Kullanma suyu tesisatı üzerinde başka bir ısıtıcı olması sıcak suyun by-pass yapmasına (kısa yoldan devresini tamamlamasına) ve musluklardan yeterli sıcaklıkta su akmamasına neden olur.
 
Depolu tip ısıtıcılar sıcak su devresi üzerinde ise içerisindeki bi miktar soğuk sı mahafaza etmeye devam eder.
 
Kombi tarafından üretilen sıcak suyun, söz konusu depolu ısıtıcının içinden geçip soğuması nedeni ile musluklara yeterli sıcaklıkta kullanma suyu ulaşmaz. Soğuk su açıldığında basınç dalgalanması ile girişlerindeki akış kontrol anahtarı basınç farkından dolayı devreye girerek bekleme moduna geçmesine neden olur.
 
Bu durum ısıtma devresinin soğutmasına neden olur. Bu nedenle depolu ısıtıcıların giriş ve çıkışlarına mutlaka küresel vana takılmalıdır.
 
Yağmurlama tip ısıtma devre tesisatlarında ısıtma hattı radyatörün üst noktasından radyatöre doğru iniş yapıyorsa; bu iniş ve çıkış noktalarındaki dirsekler üzerinde hava sıkışmasını önlemek için mutlaka otomatik hava purjörü takılmalıdır.
 
Elektronik kartlarına koruma amaçlı olarak 2A sigorta seçilmiştir. Bu nedenle en az cihazın hattına 3A geçikmeli sigorta takılmalıdır.
 
Besleme hattı ile birlikte mutlaka topraklama olmalıdır. Topraklamanın olmadığı yerlerde kombiler doğalgaz borusunu doğal topraklama olarak kullanır. Doğalgaz borusu kesinlikle topraklama amaçlı kullanılmamalıdır. Bu kurala mutlaka uyunuz.
 
Montajı yapılırken ve devreye alırken kenar boşluklarına dikkat edilmelidir. Hızlı ve kolay hizmet verilebilmesi çok önemlidir.

Copyright 2016 © www.demirdokumservishizmeti.com Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kullanılamaz, kopyalanamaz. NF Teknoloji
Bu site içerisinde yer alan logolar ilgili firmalara aittir. Sadece önizleme için kullanılmıştır ve yasal sahiplerine aittir. Firmamız özel kombi servisidir.